Biokongres 2019

Piotr Adamczyk
Wicemarszałek Województwa Łódzkiego
SESJA XI
Temat prelekcji: POTENCJAŁ ROZWOJU SREBRNEJ GOSPODARKI
Piotr Adamczyk, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego

Hieronim Andrzejewski
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego
SESJA III
Temat prelekcji: ROLNICTWO ZRÓWNOWAŻONE – BIORÓŻNORODNOŚĆ OBSZARÓW WIEJSKICH
Moderator
Hieronim Andrzejewski, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Absolwent biologii środowiskowej na Uniwersytecie Łódzkim. Zainteresowania: botanika, ekologia roślin, florystyka, ochrona przyrody. Od ponad 20 lat związany zawodowo z parkami krajobrazowymi. Przewodniczący Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Łodzi. Autor i współautor licznych opracowań i artykułów z zakresu konserwatorskiej ochrony przyrody.

Agnieszka Bednarek
Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN, Uniwersytet Łódzki
SESJA XIV
Temat prelekcji: ADAPTACJA DO ZMIANY KLIMATU W ROLNICZEJ PRZESTRZENI PRODUKCYJNEJ
Dr Agnieszka Bednarek, pracownik Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, UŁ, Katedra Ekologii Stosowanej, oraz Europejskiego Regionalnego Centrum Ekhydrologii Polskiej Akademii Nauk. Główne zainteresowania: zastosowanie podejścia ekohydrologii do zarządzania słodką wodą; abiotyczne/biotyczne regulacje procesów biogeochemiczny w obszarach rolniczych; zastosowanie biotechnologii aktywującej denitryfikację/usuwanie azotu w ekosystemach; zarządzanie substancjami biogennymi w celu w zapobiegania eutrofizacji ekosystemów słodkowodnym; monitoring środowiskowy ekosystemów lądowych i słodkowodnych. Ekspert w obszarze wykorzystania biotechnologii w celu zmniejszenia zanieczyszczenia ekosystemów wodnych biogenami, ze szczególnym naciskiem na azot i fosfor z gruntów ornych. Od 2008 do chwili obecnej uczestniczy w projektach skoncentrowanych na optymalizacji biotechnologicznych procesów denitryfikacji w skali zlewni. Od 2014 do chwili obecnej-współpracuje z firmą nad wdrażaniem zaawansowanych i niskokosztowych rozwiązań w celu poprawy jakości wód gruntowych i powierzchniowych.

Andrzej Bednarz
TIRU – DALKIA wastenergy
SESJA VIII
Temat prelekcji: BIODEGRADOWALNE ELEMENTY, GOSPODARKA ODPADAMI
Andrzej Bednarz, dyrektor projektów w Polsce, TIRU – DALKIA wastenergy. Od 21 lat prowadzi własną międzynarodową spółkę konsultingową EXP-PECO Conseil mającą swoją siedzibę we Francji, specjalizującą się w doradztwie strategicznym, marketingowym i technologicznym ochrony środowiska (odpady, ścieki przemysłowe i energia) oraz przemysłu rolno-spożywczego. Spółka ma również swoje biuro w Polsce. Zajmował się kilkoma międzynarodowymi projektami instytucjonalnymi dla polskich samorządów I Funduszy Ochrony Środowiska. Ponadto prowadzi w Polsce wraz z grupą doświadczonych partnerów wiele innowacyjnych projektów. W grupie TIRU – DALKIA wastenergy jest od kilku lat odpowiedzialny za projekty realizowane w Polsce i krajach ościennych. Jak mówi, doświadczenie pracy w gospodarce odpadami w Polsce, a szczególnie w ostatnich latach, uczy, że często „Dopiero kończąc projekt wiemy, od czego trzeba było zacząć”. MOTTO w życiu: jak powiedział Antoine de Saint-Exupéry „Ziemi nie dziedziczymy po naszych przodkach, pożyczamy ją od naszych potomków”.

Joanna Berłowska
Politechnika Łódzka
SESJA VII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
dr hab. Joanna Berłowska, adiunkt Politechniki Łódzkiej, biotechnolog, ukończyła studia podyplomowe na Politechnice Łódzkiej, na kierunku Zarządzanie projektem badawczym i komercjalizacja wyników badań oraz uzyskała Certyfikat International Project Management Association Polska (IPMA Polska). Pełnomocnik dziekana ds. transferu technologii. Autorka licznych publikacji na temat skojarzonych procesów biologiczno-chemicznych przetwarzania biomasy w bioprodukty tzw. green chemicals - m.in: etanol, butanol, metan, wodór, kwas mlekowy, glikol propylenowy.

Sebastian Borowski
Politechnika Łódzka
SESJA VII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
dr hab. inż. Sebastian Borowski, adiunkt Politechniki Łódzkiej, dyscyplina inżynieria środowiska, biotechnologia, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej, doktorat Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywości, habilitacja Politechnika Warszawska. Zainteresowanie naukowe obejmują zagadnienia związane z oczyszczaniem ścieków, unieszkodliwianiem osadów, wytwarzaniem metanu i wodoru z odpadów oraz procesami dezodoryzacji.

Waldemar Buda
Sekretarz Stanu, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
SESJA PLENARNA
Waldemar Buda, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Pełnomocnik Rządu ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Poseł na Sejm RP. W przeszłości radny Rady Miejskiej w Łodzi. Z wykształcenia prawnik, radca prawny.

Radosław Bujaśkiewicz
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
SESJA XIII
Temat prelekcji: POTENCJAŁ GEOTERMALNY – MOŻLIWOŚCI WYKORZYSTANIA INFRASTRUKTURY
Radosław Bujaśkiewicz, Kierownik Wydziału Przedsięwzięć Przemysłowych, Departament Energii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tomasz Calikowski
Komisja Europejska
SESJA PLENARNA
Tomasz Calikowski, Specjalista ds. Polityki, Komisja Europejska, Badania i Innowacje, Zdrowa Planeta, Gospodarka o obiegu zamkniętym i systemy biologiczne – European Bioeconomy: challenges and opportunities.
Tomasz Calikowski works at European Commission since 2007. He is Policy Officer at Directorate-General for Research and Innovation, Directorate “Healthy Planet”, unit “Circular Economy and Bio-based Systems”. He is in charge of policies related to bio-based systems and sustainable biomass value chains and Bio-based Industry Joint Undertaking. • He graduated in biology at University of Warsaw (1995) and received PhD degree in plant biochemistry at Polish Academy of Sciences Institute of Biochemistry and Biophysics in Warsaw (2000).

Jacek Chrząstek
Strabag Umweltanlagen GmbH Drezno
SESJA VIII
Temat prelekcji: BIODEGRADOWALNE ELEMENTY, GOSPODARKA ODPADAMI
Jacek Chrząstek, Dyrektor Handlowy, Strabag Umweltanlagen GmbH Drezno, Niemcy. Absolwent Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego, studia podyplomowe z zarządzania na Nijenrode University (Holandia) i Politechnice Wrocławskiej. Wieloletni pracownik administracji rządowej i firm inżynieryjno - konsultingowych. Autor i współautor szeregu opracowań z zakresu polityki ekologicznej, gospodarki wodnej i gospodarki odpadami. Od 2004 roku kierował przygotowaniem i realizacją projektów w ramach Wspólnych Wdrożeń (Join Implementation) w oparciu o redukcję emisji biogazu ze składowisk odpadów oraz projektów wzbogacania biogazu składowiskowego. Od roku 2008, w ramach koncernu Strabag, zajmuje się rozwojem i wprowadzaniem na rynek polski technologii wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, koncentrując się na technologiach kompostowania i wytwarzania biogazu z bioodpadów oraz geotermią wysokotemperaturową.

Danuta Ciechańska
Stowarzyszenie Klaster Biogospodarki
WARSZTATY DLA DZIECI: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
SESJA XVI
WARSZTATY: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
moderator
dr hab. inż. Danuta Ciechańska, Wiceprezes Stowarzyszenia Klaster Biogospodarki, absolwentka Wydziału Chemii Spożywczej i Biotechnologii Politechniki Łódzkiej, od 2018 Główny Specjalista w Zespole Biotechnologii Przemysłowej, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji, Radom, ponad 25-letnie doświadczenie w realizacji i zarządzaniu projektami B+R, wieloletnie doświadczenie we współpracy z jednostkami naukowymi i firmami krajowymi i międzynarodowymi, specjalista w dziedzinach: inżynieria materiałowa, biogospodarka cyrkularna, biotechnologia przemysłowa, biopolimery, biotworzywa, biomateriały. Przewodnicząca Grupy Roboczej ds. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji nr 3 „Biotechnologiczne i chemiczne procesy, bioprodukty i produkty chemii specjalistycznej oraz inżynierii środowiska, Członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Agnieszka Dembińska
Trenerka, konsultantka oraz auditor
SESJA XII
Temat prelekcji: BEZPIECZNE GOSPODAROWANIE CHEMIKALIAMI W UNII EUROPEJSKIEJ
Agnieszka Dembińska, trenerka, konsultantka oraz auditor w dziedzinie bezpieczeństwa i środowiska. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie praktycznego stosowania i interpretacji przepisów prawnych w dziedzinie ochrony środowiska. Specjalizuje się w konsultingu i doradztwie środowiskowym oraz audytowaniu systemów zarządzania środowiskowego ISO 14001 na zgodność z wymaganiami prawnymi w zakresie ochrony środowiska. Audytor w zakresie systemów ISO 14001, 9001, 45001 oraz specjalista BHP.

Karolina Dmochowska-Dudek
Uniwersytet Łódzki
SESJA XV
Temat prelekcji: REGIONALNY SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
Karolina Dmochowska-Dudek, doktor Nauk o Ziemi w zakresie geografii, adiunkt na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Realizowana problematyka badawcza obejmuje m.in. zagadnienia z zakresu geografii społecznej i planowania przestrzennego (konflikty społeczno-przestrzenne i lokalizacja uciążliwych inwestycji) oraz analiz przestrzennych i GIS. Prowadziła badania w ramach licznych projektów i grantów badawczych finansowanych ze środków krajowych i zagranicznych we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, dotyczące m.in.: syndromu NIMBY, konfliktów społeczno-przestrzennych na obszarach wiejskich w Polsce, rozwoju obszarów peryferyjnych w regionie łódzkim (ESPON 2020, PROFECY - Inner Peripheries: National territories facing challenges of access to basic services of general interest, 2017) czy rozwoju obszaru bipolarnego Łódź-Warszawa (ekspertyza na zlecenie Biura Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego, 2014). Obecnie prowadzi badania w ramach dwóch międzynarodowych projektów HORYZONT 2020 dotyczące rozwoju lokalnego (RELOCAL) oraz procesów digitalizacji obszarów wiejskich (DESIRA).

Nina Dobrzyńska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
SESJA PLENARNA
Nina Dobrzyńska, Dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Andrzej Dziubiński
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
SESJA XV
Temat prelekcji: REGIONALNY SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
moderator
Andrzej Dziubiński, p.o. Dyrektora Departamentu Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Geodeta Województwa Łódzkiego, absolwent Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Akademii Rolniczo – Technicznej w Olsztynie, geodeta uprawniony. Posiada doświadczenie zawodowe w wykonawstwie geodezyjnym i administracji. Od 2007 roku zatrudniony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.

Piotr Dziugan
Politechnika Łódzka
SESJA VII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
dr hab. Piotr Dziugan, prof. Politechniki Łódzkiej, biotechnolog. Autor ponad 60 artykułów, kierownik konsorcjum naukowo-przemysłowego, dwóch grantów NCBiR, zadań w dwóch grantach POiG (PARP), wykonawca w trzech grantach krajowych (KBN) i pięciu grantach międzynarodowych w tym trzech chińskich, menadżer grantu NCBiR, odbył 9 staży zagranicznych. W dorobku ma liczne autorstwa i współautorstwa patentów, autor pięciu wdrożeń przemysłowych w tym jednego w USA. Współpracuje z szeregiem małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Bartłomiej Fijałkowski
Rzecznik patentowy
SESJA IX
Temat prelekcji: WŁASNOŚĆ INTELEKUALNA W BIOGOSPODARCE
Bartłomiej Fijałkowski, rzecznik patentowy. Absolwent Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego, zawód rzecznika patentowego wykonuje od 2011 roku. W ramach świadczonej pomocy prawno-patentowej współpracuje zarówno z przedsiębiorcami prywatnymi, jak też z przedsiębiorstwami państwowymi, instytutami badawczymi i uczelniami wyższymi.

Włodzimierz Fisiak
Kanclerz Politechniki Łódzkiej
SESJA X
Temat prelekcji: FORUM ANTYSMOGOWE
Włodzimierz Fisiak, 58 lat, Kanclerz Politechniki Łódzkiej związany z Uczelnią od 2011 roku. Jest Prezesem Fundacji Politechniki Łódzkiej oraz członkiem Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Prowadzi przewód doktorski na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji PŁ z zakresu strategicznego zarządzania regionem łódzkim.
W latach 1994 – 2002 burmistrz Konstantynowa Łódzkiego, 1998-2002 przewodniczący Zarządu Związku Gmin Regionu Łódzkiego. Od 2006 do 2010 roku marszałek Województwa Łódzkiego, od 2002 do chwili obecnej jest radnym Sejmiku Województwa Łódzkiego (nieprzerwanie przez 5 kadencji). W Sejmiku Województwa Łódzkiego pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Rozwoju Regionalnego Gospodarki i Bezpieczeństwa. Pełni również funkcję Przewodniczącego Rady Społecznej Szpitala w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. M. Pirogowa w Łodzi.

Ewa Gabryelak
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
SESJA XI
Temat prelekcji: POTENCJAŁ ROZWOJU SREBRNEJ GOSPODARKI
Ewa Gabryelak – doktor nauk społecznych (socjologia) od 2005 r. przygotowuje i wdraża projekty europejskie w sektorze publicznym (Województwo Łódzkie np. SCREEN - Program Horyzont 2020, I-CARE-SMART – Interreg Europa Środkowa, FINCH - Interreg Europa oraz we współpracy z gminami wiejskimi - projekty wspierające edukację i kulturę – RPO WŁ 2007-2013), w środowisku akademickim (Uniwersytet Łódzki, np. UPGEM i WS DEBATE – 6 Program Ramowy UE, projekty naukowo-badawcze) oraz w organizacjach pozarządowych. Jest autorką publikacji recenzowanych z zakresu współpracy samorządu lokalnego i organizacji pozarządowych w sferze edukacji, nierówności edukacyjnych na obszarach wiejskich oraz wykorzystywania funduszy unijnych.
Zainteresowania badawcze: zrównoważony rozwój, obszary wiejskie, wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, wsparcie i innowacje na rzecz osób starszych.

Jolanta Gajewska
Urząd Patentowy RP
SESJA IX
Temat prelekcji: WŁASNOŚĆ INTELEKUALNA W BIOGOSPODARCE
Jolanta Gajewska, ekspert UPRP. Ekspert w Departamencie Badań Patentowych Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Wyszehradzkim Instytucie Patentowym. Zajmuje się oceną merytoryczną zgłoszeń patentowych w trybie krajowym oraz PCT z obszaru chemii (związki heterocykliczne, związki metali przejściowych i bloku p, ciekłe paliwa węglowe i dodatki do paliw, badanie i analiza materiałów poprzez określenie ich właściwości chemicznych i fizycznych). Ekspert orzekający w Kolegium ds. Spornych. Absolwentka Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej. W trakcie studiów pracownik wolontariusz w Zakładzie Komórkowej Transdukcji Sygnału Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN. Uczestnik wielu szkoleń i warsztatów z zakresu wykorzystania informacji patentowej do celów naukowych i biznesowych. Posiada doświadczenie w szkoleniu ekspertów i aplikantów w szczególności w odniesieniu do literatury azjatyckiej i systemów klasyfikacyjnych. Interesują ją zagadnienia związane z badaniami patentowymi dla biznesu – analizy statystyczne z użyciem bazy PATSTAT, analizy FTO.

Tomasz Gendek
THETA Doradztwo Techniczne
SESJA XII
Temat prelekcji: BEZPIECZNE GOSPODAROWANIE CHEMIKALIAMI W UNII EUROPEJSKIEJ
dr Tomasz Gendek, właściciel THETA Doradztwo Techniczne. Absolwent i były pracownik naukowy Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego Uniwersytetu Łódzkiego, Justus-Liebig-Universität w Giessen (Niemcy) oraz Universität Zürich (Szwajcaria). Założyciel firmy THETA Doradztwo Techniczne oraz redaktor naczelny Kwartalnika Chemicznego Prawo i Wiedza. Autor i współautor publikacji oraz poradników dotyczących substancji chemicznych. Pomysłodawca, a także wykładowca na podyplomowych studiach „Bezpieczeństwo w użytkowaniu i zarządzaniu substancjami chemicznymi” na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

Anna Górczyńska
Uniwersytet Łódzki
SESJA IV
Temat prelekcji: ZIELONE ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
Anna Górczyńska, doktor nauk prawnych, pracownik Katedry Europejskiego Prawa Gospodarczego Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Centrum Zamówień Publicznych i Partnerstwa Publiczno-Prywatnego na Wydziale Prawa UŁ. Kierownik Studiów Podyplomowych ”Prawo Zamówień Publicznych”. Specjalizuje się w europejskim i polskim prawie zamówień publicznych (w szczególności w zakresie zielonych zamówień publicznych), europejskim prawie gospodarczym, prawie ochrony środowiska. Doświadczony wykładowca akademicki, trener na szkoleniach dla praktyków, praktyk w zakresie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Autorka analiz i ekspertyz dla Komisji Europejskiej, krajowej administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji gospodarczych. Prelegentka na licznych konferencjach krajowych i zagranicznych (m.in. UK, Włochy, Niemcy, Dania, Chiny), doświadczona w realizacji projektów międzynarodowych (finansowanych ze środków unijnych np. Horyzont 2020 i polskich), autorka licznych publikacji.

Andrzej Górczyński
Zarząd Województwa Łódzkiego
SESJA PLENARNA
BIOGOSPODARKA – WYZWANIA I ZADANIA
Andrzej Górczyński, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego. Były radny Sejmiku Województwa Łódzkiego (2014-2018), członek Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Komisja Kontaktów z Zagranicą i Współpracy Regionalnej Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ukończył podyplomowe studia z Europejskiego Prawa Gospodarczego i Marketingu na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Beata Gutarowska
Politechnika Łódzka
SESJA VII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
moderator
prof. dr hab. Beata Gutarowska, biotechnolog, autorka ponad 300 publikacji naukowych, patentów i nagród na targach innowacji. Współpracuje z przemysłem w zakresie tworzenia biopreparatów do zastosowań rolniczych, bioaktywnych materiałów tekstylnych. Kierownik projektów NCBiR w konsorcjach z partnerami przemysłowymi. Badania naukowe dotyczą biokorozji materiałów technicznych, obiektów zabytkowych oraz metod ograniczania. Organizatorka 11 konferencji międzynarodowych, Członek Zarządu IBBS, Przewodnicząca PTM oddział Łódź.

Wojciech Hanke
Instytut Medycyny Pracy w Łodzi im. prof. J. Nofera
SESJA II
Temat prelekcji: ZMIANY KLIMATU – SYTUACJA W REGIONIE ŁÓDZKIM
moderator
SESJA X
Temat prelekcji: FORUM ANTYSMOGOWE
prof. dr hab. med. Wojciech Hanke, konsultant Ministra Zdrowia w dziedzinie zdrowia środowiskowego. Uczestniczy w kampanii prowadzonej w ramach Narodowego Programu Zdrowia „Czas na czyste powietrze”. Jest autorem i współautorem ponad 140 krajowych i międzynarodowych publikacji oraz członkiem licznych towarzystw i komitetów naukowych zajmujących się problematyką epidemiologii, medycyny pracy i zdrowia publicznego. Od 19 lat jest zastępcą dyrektora naukowego Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Wojciech Ignacok
Geotermia Podhalańska S.A.
SESJA XIII
Temat prelekcji: POTENCJAŁ GEOTERMALNY – MOŻLIWOŚCI WYKORZYSTANIA INFRASTRUKTURY
Wojciech Ignacok, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od 10 lat związany z PEC Geotermia Podhalańska S.A., w tym przez większość tego okresu jako prezes lub wiceprezes. Przeprowadził firmę przez ważny okres związany z jej rozwojem - uruchomieniem i funkcjonowaniem geotermalnego systemu ciepłowniczego, pozyskaniem i rozliczeniem wielomilionowych inwestycji finansowanych przez międzynarodowe instytucje w tym Bank Światowy, Unię Europejską, Duńską Agencję Ochrony Środowiska, GEF, USAID, DEPA. Opracował projekt wiercenia odwiertu badawczego PGP-3 wraz z uzyskaniem niezbędnym akceptacji. Przez 7 lat w ramach własnej działalności gospodarczej nadzorował inwestycje infrastrukturalne w całej Polsce, w tym: budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów, Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry - Modernizacja Węzła Wodnego.

Ilgiz Irnazarow
Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu
SESJA XIV
Temat prelekcji: ADAPTACJA DO ZMIANY KLIMATU W ROLNICZEJ PRZESTRZENI PRODUKCYJNEJ
dr Ilgiz Irnazarow, Polska Akademia Nauk, Zakład ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej.
Pracuje w Zakładzie od 1987 roku realizując zadanie w ramach działalności statutowej “Charakterystyka biologiczna i użytkowa posiadanych linii hodowlanych”. W 1994 roku obronił pracę doktorską pt. „Markery immunogenetyczne u karpia hodowlanego (Cyprinus carpio L.)” w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu. W latach 1997-1999 odbył staż postdoktorancki w Japonii w mieście Hakodate na Wydziale Rybactwa Uniwersytetu w Hokkaido (w ramach JSPS Postdoctoral Research Fellowship).
Od 2012 roku kieruję Zakładem Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej. Pełnił rolę lidera polskiego zespołu w projektach unijnych „Integrated approach to the innate immune response to parasites in fish” (PARITY), (5 Program Ramowy KE, kontrakt Nr. HPRN-CT-2001-00214), 2001-2004 oraz “Training network on protective immune modulation in warm water fish by feeding glucans” (NEMO). (7 Ramowy Program KE, kontrakt Nr. PITN-GA-2008-214505), 2008-2012. Jest członkiem Komisji Nauk Rolniczych, Śląskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk oraz Grupy Roboczej ds. Ochrony Zasobów Genetycznych Ryb działającej przy Instytucie Zootechniki.

Justyna Iskrzyńska
studentka Politechniki Łódzkiej
SESJA XVI
WARSZTATY: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
Justyna Iskrzyńska, studentka III roku Biotechnologii w Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej, absolwentka XXI Liceum Bolesława Prusa w Łodzi, stażystka w firmie BIOTECHNIKA, zainteresowania: odnawialne źródła energii, biopaliwa, projektowanie instalacji technologicznych.

Mateusz Izbicki
Uniwersytet Łódzki
SESJA IV
Temat prelekcji: ZIELONE ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
Mateusz Izbicki, radca prawny, doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w prawie energetycznym w szczególności w zakresie odnawialnych źródeł energii, prawie administracyjnym, prawie zamówień publicznych i prawie ochrony środowiska. Specjalista w zakresie obsługi prawnej samorządu terytorialnego. Absolwent pierwszego cyklu kursu międzynarodowego prawa porównawczego organizowanego przez Uniwersytet w Strasburgu. Uczestnik szeregu projektów unijnych - m.in. "Forum for Bio-Based Innovation in Public Procurement - InnProBio" oraz „Bioenergia dla Regionu”. Autor szeregu publikacji, ekspertyz oraz referatów z zakresu funkcjonowania sektora elektroenergetycznego, odnawialnych źródeł energii oraz procesów inwestycyjnych w energetyce. Wykładowca na wielu szkoleniach z zakresu prawa energetycznego organizowanych w ramach projektów realizowanych ze środków Unii Europejskiej.

Katarzyna Izydorczyk
Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN
SESJA III
Temat prelekcji: ROLNICTWO ZRÓWNOWAŻONE – BIORÓŻNORODNOŚĆ OBSZARÓW WIEJSKICH
dr hab. Katarzyna Izydorczyk, zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii PAN. Ekspert w zakresie zastosowania systemowych rozwiązań ekohydrologicznych w zlewniowym zarządzaniu zasobami wodnymi, jak również w zakresie opracowania i wdrażania biotechnologii ekohydrologicznych dla ograniczania rolniczych zanieczyszczeń obszarowych.

Magdalena Jankowska-Kostrzewa
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Magdalena Jankowska-Kostrzewa, absolwentka Politechniki Łódzkiej, Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Od 10 lat związana zawodowo z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, gdzie zajmowała się między innymi wdrażaniem unijnych projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Obecnie Główny Specjalista w Zespole ds. Funduszy Unii Europejskiej i Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Łodzi pełniący rolę „Doradcy Energetycznego”.

Sławomir Jankowski
Veolia Energia Łódź
SESJA X
Temat prelekcji: FORUM ANTYSMOGOWE
Sławomir Jankowski, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Rozwoju Veolia Energia Łódź. Ukończył Politechnikę Łódzką na Wydziale Elektrycznym w specjalności Automatyka przemysłowa. Od 1992 r. jest związany z łódzką energetyką. Pracę zaczynał w łódzkich elektrociepłowniach przechodząc przez kolejne szczeble w strukturze zawodowej i organizacyjnej Zespołu Elektrociepłowni w Łodzi, a obecnie Veolii Energii Łódź. Był odpowiedzialny za wdrożenie Systemu Informacji Geograficznej (GIS) dla obsługi, nadzoru i rozwoju sieci ciepłowniczej w Łodzi. W latach 2006-2014 pełnił funkcję dyrektora handlowego. Od 2014 roku sprawuje funkcję Członka Zarządu, dyrektora ds. rozwoju odpowiedzialnego za politykę handlową i strategię rozwoju. Uczestniczył w międzynarodowych programach rozwojowych kadry menedżerskiej grupy Veolia. Od 2018 r. jest Członkiem Rady Nadzorczej w Veolia Industry Polska Sp. z o.o.

Jarosław Janus
Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi
SESJA VI
Temat prelekcji: FUNDUSZ, KTÓRY FINANSUJE I INSPIRUJE EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ
mł. insp. Jarosław Janus, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Absolwent Wydziału Ekonomiczno - Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Koordynuje policyjną służbę prewencyjną w województwie łódzkim. Jest autorem wielu przedsięwzięć profilaktycznych, w tym również o charakterze edukacyjnym w tematyce bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego. Prowadzi szkolenia w jednostkach policyjnych oraz instytucjach i urzędach administracji dot. bezpieczeństwa i profilaktyki społecznej. Czynnie współpracuje ze szkołami oraz uczelniami wyższymi województwa łódzkiego przy realizacji programów i inicjatyw w zakresie kreowania bezpiecznych zachowań oraz diagnozy potrzeb profilaktycznych w środowisku szkolnym. Jako koordynator wojewódzki Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nadzoruje i inicjuje działania Policji wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym w obszarze bezpieczeństwa publicznego.

Mateusz Jarczyński
Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Skierniewicach
SESJA XIII
Temat prelekcji: POTENCJAŁ GEOTERMALNY – MOŻLIWOŚCI WYKORZYSTANIA INFRASTRUKTURY
Mateusz Jarczyński ur. 03.08.1978 roku w Skierniewicach. Po ukończeniu studiów ekonomicznych w 2004 roku jako manager w przedsiębiorstwie przemysłu drzewnego zaangażował się w sprawy związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej w aspekcie pozyskiwania dotacji dla przedsiębiorstw. W 2007 roku rozpoczął pracę w administracji samorządowej kierując pracami Wydziału do Spraw Pozyskiwania Zewnętrznych Środków Finansowych w Urzędzie Miasta Skierniewice. W latach 2007-2014 wydział ten pozyskał ponad 250 mln zł na inwestycje infrastrukturalne w tym również związane z ochroną środowiska. W 2018 roku rozpoczął prace związane z projektami dotyczącymi OZE w Skierniewickiej Energetyce Cieplnej. W 2019 roku jako Wiceprezes Energetyki Cieplnej w Skierniewicach podjął działania związane z wykorzystaniem wód geotermalnych w celach energetycznych.

Paweł Jarosiewicz
Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN
SESJA II
Temat prelekcji: ZMIANY KLIMATU – SYTUACJA W REGIONIE ŁÓDZKIM
mgr Paweł Jarosiewicz, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN. Pełni funkcję sekretarza Polskiego Komitetu ds. Międzynarodowego Programu Hydrologicznego UNESCO. Od 2018 roku pracuje jako redaktor pomocniczy w czasopiśmie naukowym Ecohydrology & Hydrobiology. Realizuje doktorat w Katedrze Ekologii Stosowanej, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, pod opieką prof. dr hab. Macieja Zalewskiego. Opracował preparat do usuwania zanieczyszczeń z wód powierzchniowych, za który otrzymał złoty medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lepine w Paryżu.

Tomasz Kapela
Biotechnika
SESJA I
Temat prelekcji: BIOGOSPODARKA – OD POMYSŁU DO KOMERCJALIZACJI
moderator
Tomasz Kapela, właściciel Biotechnika. Wykwalifikowany inżynier w dziedzinie biotechnologii molekularnej i przemysłowej, absolwent Politechniki Łódzkiej, uczestnik wielu szkoleń i projektów na uniwersytetach i w instytutach badawczych na całym świecie. W 2007 r. założył firmę BIOTECHNIKA, która obecnie jest liderem rynku biotechnologii przemysłowej, a jej działalność skupia się głównie na branżach: produkcja etanolu, projektowanie i budowa biogazowni rolniczych, przemysłowych i oczyszczalni ścieków, przetwórstwo płodów rolnych i bioodpadów.

Bogumiła Kapusta
Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi
SESJA II
Temat prelekcji: ZMIANY KLIMATU – SYTUACJA W REGIONIE ŁÓDZKIM
mgr Bogumiła Kapusta, ukończyła studia z zakresu administracji publicznej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2010 r. zawodowo związana instytucjami działającymi na rzecz ochrony środowiska oraz rolnictwa i rozwoju wsi. Obecnie Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Transportu Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.
Zainteresowania naukowe dotyczą krajowej i międzynarodowej współpracy naukowej w zakresie prawa międzynarodowego, w tym prawa Unii Europejskiej, stosunków międzynarodowych, międzynarodowej i krajowej ochrony praw człowieka, ochrony środowiska, prawa porównawczego oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych, a także funkcjonowania samorządu terytorialnego, zamówień publicznych.

Leszek Karski
Politechnika Warszawska
SESJA VIII
Temat prelekcji: BIODEGRADOWALNE ELEMENTY, GOSPODARKA ODPADAMI
Leszek Karski, dr nauk prawnych, specjalizacja prawo zrównoważonego rozwoju - energetyka, odpady, klimat, środowisko, zdrowie. Adiunkt Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wykładowca Politechnika Warszawska, wiceprzewodniczący rady naukowej Instytutu Ochrony Środowiska, członek rady Mazowieckiego Oddziału NFZ, prezes Standard Systems.

Andrzej Kassenberg
Instytut na rzecz Ekorozwoju
SESJA II
Temat prelekcji: ZMIANY KLIMATU – SYTUACJA W REGIONIE ŁÓDZKIM
dr Andrzej Kassenberg jest współzałożycielem Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Przez 24 lata był jego prezesem. Od wielu lat zajmuje się działalnością naukową w zakresie zrównoważonego rozwoju obecnie specjalizuje się w kwestiach energii i ochrony klimatu. Wykładał na wielu polskich i amerykańskich uniwersytetach. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Naukowej Polskiej Akademii Nauk, został on nagrodzony jako "Człowiek Polskiej Ekologii Roku 2005". Autor lub współautor ponad 150 publikacji.

Marzena Kawa
Telewizja Polska
SESJA PLENARNA
moderator
SESJA PODSUMOWUJĄCA
prowadząca
Rozstrzygnięcie Konkursu Najlepsze EKOSOŁECTWO Województwa Łódzkiego
Marzena Kawa - od 17 lat na antenach Telewizji Polskiej, dziennikarka, prezenterka telewizyjna. Związana z redakcją „Pogody” - TVP, „Pytania na Śniadanie” - TVP 2, prowadząca „Teleexpress na Deser”- TVP1. Autorka ponad tysiąca materiałów informacyjnych oraz reportaży. Wykładowca akademicki (SWPS ) oraz szkoleniowiec w Akademii Telewizyjnej.

Edyta Kiedrzyńska
Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN
SESJA XIV
Temat prelekcji: ADAPTACJA DO ZMIANY KLIMATU W ROLNICZEJ PRZESTRZENI PRODUKCYJNEJ
dr hab. Edyta Kiedrzyńska, Prof. ERCE PAN, Zastępca Dyrektora w Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii PAN oraz Adiunkt na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniewrsytetu Łódzkiego. Członek m.in. Polskiego Komitetu do Spraw UNESCO. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień: ekohydrologia, biotechnologie i rozwiązania bliskie naturze; rzeki i procesy zlewniowe; transport i transformacja zanieczyszczeń w środowisku; antropogeniczne źródła zanieczyszczeń.

Zofia Kifer
studentka Politechnika Łódzka
SESJA XVI
WARSZTATY: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
Zofia Kifer, studentka III roku Biotechnologii w Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej, absolwentka XXI Liceum Bolesława Prusa w Łodzi, stażystka w firmie BIOTECHNIKA, zainteresowania: odnawialne źródła energii, biopaliwa, projektowanie instalacji technologicznych.

Daria Klimczak
Przedszkole Miejskie nr 66 w Łodzi
WARSZTATY DLA DZIECI
Temat warsztatów: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
mgr Daria Klimczak, nauczyciel w Przedszkolu nr 66 w Łodzi. Absolwentka Wydziału Filologiczno-Historycznego na kierunku Historia oraz WOS na Akademii im. J. Długosza w Częstochowie oraz studiów podyplomowych na kierunku : wychowanie przedszkole z edukacją wczesnoszkolną na Wyższej Szkole Administracji w Bielsku Białej. 10-letnie doświadczenie w pracy jako nauczyciel w przedszkolu oraz jako wychowawca na koloniach i obozach dla dzieci.

Józef Kociemski
Trener odnowy biologicznej, fizjolog wysiłku
SESJA V
Temat prelekcji: MEDYCYNA PRZECIWSTARZENIOWA – JAK UTRZYMAĆ WITALNOŚĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE
Józef Kociemski, absolwent AWF w Warszawie. Całe życie związany ze sportem i rekreacją. Przez większość kariery zawodowej pracował jako trener odnowy biologicznej oraz fizjolog wysiłku. Pracował z sukcesem m.in. z reprezentacją polski w piłce nożnej, w piłce siatkowej kobiet oraz w klubach pierwszoligowych z siatkarkami, piłkarzami oraz koszykarkami. Był wiceprezesem zarządu ośrodka Stacji Nowa Gdynia. Animator slow joggingu.

Maciej Kokotek
Łódzki Dom Biznesu Sp. z o.o.
SESJA I
Temat prelekcji: BIOGOSPODARKA – OD POMYSŁU DO KOMERCJALIZACJI
dr Maciej Kokotek, Łódzki Dom Biznesu Sp. z o.o., Dyrektor Zarządzający. Ukończył Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego oraz studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi. W latach 2003-2006, jako Dyrektor Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, współpracował z najważniejszymi instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi branży rolniczej w kraju i zagranicą. Pierwszy Dyrektor Instytutu Badań nad Parlamentaryzmem i Piotrkowskiego Centrum Edukacji. Od powstania w 2008 r. do 2016 r. Dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi, odpowiedzialny za wdrażanie 3 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 i 2014-2020 dla sektora nauki, przedsiębiorstw i samorządów. Ukończył studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Otwarty przewód doktorski na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. W swoich działaniach naukowych skupia się głównie na zagadnieniach z zakresu zarządzania i rozwoju przedsiębiorstw. Od 2016 r. Dyrektor Zarządzający w Łódzkim Domu Biznesu – instytucji doradczej, gdzie odpowiedzialny jest za wszystkie kluczowe obszary działalności, zwłaszcza usługi rozwojowe, szkolenia i doradztwo unijne.

Leszek Komarowski
Green Future lnvestment Sp. z o.o.
SESJA VII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
Leszek Komarowski, Green Future lnvestment Sp. z o.o. – Perspektywy rozwoju biogazowni przemysłowo-utylizacyjnej w Kutnie.

Iwona Kowalczyk
Uniwersytet Łódzki
SESJA IV
Temat prelekcji: ZIELONE ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
Iwona Kowalczyk, absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, doświadczony pracownik samorządu terytorialnego. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych, kontroli w jednostkach samorządu terytorialnego, a także w prawie administracyjnym i prawie ochrony środowiska. Wykładowca na studiach podyplomowych na Wydziale Zarządzania oraz Wydziale Prawa i Administracji UŁ. Członek Polskiego Stowarzyszenia Zamówień Publicznych. Pomysłodawca i wieloletni koordynator współpracy samorządowo-naukowej.

Maciej Kozakiewicz
Polska Witalna sp. z o.o.
SESJA V
Temat prelekcji: MEDYCYNA PRZECIWSTARZENIOWA – JAK UTRZYMAĆ WITALNOŚĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE
moderator
dr Maciej Kozakiewicz, absolwent ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego, naukowo związany z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Instruktor i prezes Stowarzyszenia Slow Jogging Polska, instruktor nordic walking PSNW, autor bestsellera „Slow jogging. Japońska droga do witalności”. Mentor witalny, prezes Polska Witalna sp. z o.o. Wdraża projekt Uniwersytet Witalny za który otrzymał nominację Startupu Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Barbara Kozłowska
Politechnika Łódzka
SESJA VIII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
moderator
dr inż. Barbara Kozłowska, adiunkt w Katedrze Inżynierii Środowiska, Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Ukończyła kierunek Inżynierii Środowiska na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, Doktorat obroniony w Instytucie Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu z zakresu zagospodarowania odpadów paleniskowych i osadów ściekowych. Ukończyła również Europejskie Studia w zakresie Zarządzania Środowiskiem (Environmental Management) w University of Amsterdam w Holandii. Specjalista w zakresie planowania i przygotowywania systemów gospodarki odpadami, technologii zagospodarowywania odpadów komunalnych oraz procedur oceny oddziaływania na środowisko. Otrzymała Odznakę Honorową Ministra Środowiska „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” (2015 r.). Jest pomysłodawcą, organizatorem i Kierownikiem Studiów Podyplomowych „Zarządzanie Gospodarką Odpadami Komunalnymi” (rozpoczyna się VI edycja), członek Krajowej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko przy Generalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska, jest autorem i współautorem ponad 300 naukowych i branżowych publikacji, raportów i opinii. Prowadzi działalność dydaktyczną, oferuje doradztwo dla administracji publicznej, samorządów, zakładów przetwarzania odpadów, inwestorów i innych organizacji w zakresie organizacji systemu gospodarki odpadami. Jest ekspertem Rady RIPOK.

Orina Krajewska
Fundacja Małgorzaty Braunek BĄDŹ
SESJA V
Temat prelekcji: MEDYCYNA PRZECIWSTARZENIOWA – JAK UTRZYMAĆ WITALNOŚĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE
Orina Krajewska, aktorka, prezes Fundacji Małgorzaty Braunek BĄDŹ, propagatorka holistycznego stylu życia, autorka książki „Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia”.

Marta Krawczyk
Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
SESJA PLENARNA
SESJA VIII
Temat prelekcji: BIODEGRADOWALNE ELEMENTY, GOSPODARKA ODPADAMI
SESJA XVI
WARSZTATY: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
Marta Krawczyk, od prawie 7 lat związana z Rekopol Organizacją Odzysku Opakowań SA, wcześniej pracowała w NFOŚiGW i administracji publicznej. Specjalistka od ecodesignu opakowań i przydatności do recyklingu. Trenerka i edukatorka w zakresie segregacji i gospodarki odpadami opakowaniowymi, audytorka zakładów recyklingu. Koordynatorka projektów edukacyjnych, CSR i doradczych. Absolwentka ochrony środowiska na UAM w Poznaniu i studiów podyplomowych Total Design Management w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

Dorota Kręgiel
Politechnika Łódzka
SESJA VII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
dr hab. Dorota Kręgiel, prof. PŁ, biotechnolog, autorka ponad 400 publikacji naukowych. Kierownik projektów NCN, NCBiR, Grantów MNiSW, główny wykonawca w programach europejskich 6PR, COST, ekspert w programie INVENTORUM. Współautorka patentów polskich i międzynarodowych oraz ekspertyz przemysłowych, organizatorka seminariów szkoleniowych dla pracowników przemysłu. Członek rad programowych czasopism polskich oraz zagranicznych. Członek PTM i FEMS, ISEKI Food Association -Deputy National Representative of Poland.

Anna Królak
THETA Doradztwo Techniczne
SESJA XII
Temat prelekcji: BEZPIECZNE GOSPODAROWANIE CHEMIKALIAMI W UNII EUROPEJSKIEJ
mgr inż. Anna Królak, absolwentka wydziału Chemii Ogólnej Politechniki Łódzkiej, na kierunku Ochrona Środowiska. Od 2005 r. specjalista ds. Kart Charakterystyki i doradca ds. REACH w THETA Doradztwo Techniczne. Przedstawiciel polskich firm w europejskich konsorcjach dotyczących rejestracji substancji w ramach REACH, ekspert we wprowadzaniu substancji chemicznych do obrotu. Wykładowca na studiach podyplomowych Uniwersytetu Łódzkiego „Bezpieczeństwo w użytkowaniu i zarządzaniu substancjami chemicznymi”, autorka licznych artykułów w prasie branżowej dotyczących wymagań rozporządzenia REACH i bezpieczeństwa produktów.

Maria Królikowska-Olczak
Uniwersytet Łódzki
SESJA IV
Temat prelekcji: ZIELONE ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
moderator
Maria Królikowska-Olczak – profesor nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Adwokat. Prowadzi kancelarię adwokacką Eurokancelaria prof. Maria Królikowska-Olczak. Prezes Sądu Arbitrażowego Polski Centralnej przy Łódzkiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Łodzi. Autorka ponad 150 publikacji, opracowań, recenzji, ekspertyz z zakresu polskiego i europejskiego prawa gospodarczego, prawa konkurencji, prawa pomocy publicznej, prawa zamówień publicznych, prawa farmaceutycznego.Wykładała na zaproszenie organizacji pozauniwersyteckich, w tym m.in. Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi, Instytutu Europejskiego w Łodzi; prowadziła szkolenia dla sędziów, prokuratorów, notariuszy, przedsiębiorców

Andrzej Krueger
ŁUKASIEWICZ – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej
SESJA XVI
WARSZTATY: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
dr Andrzej Krueger, od 2010r Dyrektor instytutu badawczego ŁUKASIEWICZ z Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej ‘Blachownia’ w Kędzierzynie-Koźlu, pracę w instytucie rozpoczął w 1980r po uzyskaniu dyplomu magistra chemii. W 2000r. doktoryzował się w Instytucie Chemii Przemysłowej w Warszawie a w 2007r. uzyskał certyfikat MBA w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie. W latach 2004–2010 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Naukowo-Badawczych w ICSO Blachownia . Specjalizuje się w dziedzinie organicznej syntezy chemicznej katalizowanej jonitami. Jest współautorem 32 publikacji i 36 patentów oraz wielu rozwiązań dla przemysłu zarówno w kraju jak i za granicą. Posiada doświadczenie we współpracy międzynarodowej i w kierowaniu projektami, w tym międzynarodowego projektu w programie Eureka. Uczestniczył w licznych inicjatywach mających na celu międzysektorową i ponadregionalną współpracę podmiotów gospodarki i jednostek naukowych w zakresie B+R. Od 2013r pełni funkcję Przewodniczącego Rady Głównej Instytutów Badawczych.

Martyna Kruszyk
Akademia SPA Tomka Tomasika
SESJA V
Temat prelekcji: MEDYCYNA PRZECIWSTARZENIOWA – JAK UTRZYMAĆ WITALNOŚĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE
Martyna Kruszyk, trener Akademii SPA Tomka Tomasika, terapeutka SPA, właścicielka OD’NOVA Skon Café & SPA w Ostrowie Wielkopolskim. Autorka Holistycznego rytuału pielęgnacji twarzy i ciała. Akademia SPA jest liderem na polskim rynku szkoleń dla branży SPA & wellness, wyróżniającym się holistycznym podejściem do klienta poprzez szeroko pojętą edukację w zakresie pielęgnowania zdrowia i urody za pomocą manualnych technik masażu.

Tomasz Kupidura
ŁUKASIEWICZ- Instytut Technologii Eksploatacji
SESJA XVI
WARSZTATY: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
dr Tomasz Kupidura, adiunkt w Ośrodku Badań i Rozwoju Edukacji Zawodowej, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji. Wykonawca i kierownik kilkunastu krajowych i międzynarodowych projektów badawczych. Członek zespołu eksperckiego Podmiotu Zewnętrznego Zapewniania Jakości (PZZJ) kwalifikacji rynkowych w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji dla 9 działów administracji państwowej. Ekspert metodologiczny grupy zawodów oraz ekspert ds. walidacji i jakości informacji o zawodach w projekcie „Rozwijanie, uzupełnienie i aktualizacja informacji o zawodach oraz jej upowszechnienie za pomocą nowoczesnych narzędzi komunikacji – INFODORADCA+”, MRPiPS, 2017-2019. Autor i współautor ponad 80 publikacji zwartych i artykułów naukowych.

Marta Kutyna-Bakalarska
MASPEX Wadowice
SESJA XVI
WARSZTATY: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
Marta Kutyna-Bakalarska, Dyrektor Działu Zarządzania Innowacjami w Grupie MASPEX Wadowice, Wiceprezes Stowarzyszenia Klaster Biogospodarki, Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Biznesu National-Louis University. Od 2001r. w Grupie Maspex zdobywała doświadczenie w obszarze finansów, funduszy unijnych oraz zarządzania projektami. Członek Rady nadzorczej CLC North-East Sp. z o.o. – centrum kolokacji w ramach EIT Food, którego zadaniem jest pobudzanie innowacyjności, rozwój talentów i zaangażowania konsumentów w Europie Północnej i Wschodniej. Aktywnie bierze udział w obszarze budowania ekosystemu innowacji, także w oparciu o współpracę ze start-upami i sektorem nauki. Zdobywała doświadczenie w zespołach wdrażających innowacje, prowadzących B+R oraz w zakresie pozyskiwania środków na tę działalność. Jako Dyrektor Inwestycyjny zarządzała portfelami 3 funduszy private eqiuty wykorzystując wiedzę i doświadczenie na rynku kapitałowym. Współpracowała jako ekspert z PARP oraz NCBR w zakresie oceny projektów innowacyjnych i B.

Ewa Kwapisz
Browin Sp. z o.o. Sp.k.
SESJA VII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
Ewa Kwapisz – Bioinnowacje w Browin Sp. z o.o. Sp.k.

Angelika Lenc
PP Chemipol Sp. z o.o.
SESJA XII
Temat prelekcji: BEZPIECZNE GOSPODAROWANIE CHEMIKALIAMI W UNII EUROPEJSKIEJ
mgr inż. Angelika Lenc, absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej na studiach I-ego stopnia na kierunku Ochrona Środowiska o specjalności „Analityka i monitoring środowiska” oraz studiów II-ego stopnia na kierunku Chemia o specjalności „Chemia analityczna i strukturalna”. Absolwentka studiów podyplomowych „Zarządzanie i Systemy Zarządzania Jakością” na Politechnice Łódzkiej. W „PP Chemipol” Sp. z o.o. technolog, odpowiedzialna za bezpieczeństwo produktów, klasyfikację, oznakowanie i sporządzanie kart charakterystyki mieszanin chemicznych oraz sprawozdań z zakresu korzystania ze środowiska.

Sylwester Lisek
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi
SESJA IV
Temat prelekcji: FUNDUSZ, KTÓRY FINANSUJE I INSPIRUJE EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ
Sylwester Lisek, starszy specjalista Służby Leśnej ds. ochrony lasu, ochrony przyrody, edukacji ekologicznej w Nadleśnictwie Poddębice. Absolwent technikum leśnego, studiów wyższych na kierunku Leśnictwo oraz studiów podyplomowych Ochrona Środowiska. Pozyskał dotacje zewnętrzne na trzy wnioski na przebudowę dróg przeciwpożarowych na łączną kwotę 8,5 mln zł z ARiMR oraz na osiem zadań z edukacji leśnej i łowiectwa na łączną kwotę 200 tys. zł z WFOŚiGW w Łodzi.

Grzegorz Łukasiewicz
WIND-HYDRO
SESJA XV
Temat prelekcji: REGIONALNY SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
Grzegorz Łukasiewicz, właściciel firmy WIND-HYDRO członek konsorcjum opracowującego dla Polski dokumentu strategicznego jakim jest plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). specjalista ds. monitoringu środowiska oraz ekspert w zakresie systemów Bazodanowych, Systemów Informacji Przestrzennej (GIS), technologii LiDAR, przetwarzania danych, analiz przestrzennych. Lider i zarazem ekspert merytoryczny projektu dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) nt. implementacji modeli prognozy pogody i zdjęć satelitarnych do monitorowania zjawiska suszy w Polsce (S4D) „Service 4 Drought Monitoring applying Satellite Data”.

Przemysław Majchrowski
Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Sulejowie
SESJA III
Temat prelekcji: ROLNICTWO ZRÓWNOWAŻONE – BIORÓŻNORODNOŚĆ OBSZARÓW WIEJSKICH
Moderator
dr inż. Przemysław Majchrowski, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Sulejowie.

Krzysztof Makowski
Bionanopark Sp. z o.o.
SESJA I
Temat prelekcji: BIOGOSPODARKA – OD POMYSŁU DO KOMERCJALIZACJI
dr Krzysztof Makowski, Bionanopark Sp. z o.o., Menadżer Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej. Absolwent Politechniki Łódzkiej. Doktorat w zakresie biotechnologii przemysłowej i biologii molekularnej. Posiada ponad 12-letnie doświadczenie w pracy laboratoryjnej w branży biotechnologicznej i kosmetycznej. Specjalista w zakresie mikrobiologii i procesów enzymatycznych. Od 2012 roku manager Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej w łódzkim Bionanoparku. Od ponad 6 lat współpracuje z firmą Biotechnika w realizacji projektów badawczych z zakresu działalności firmy. Współautor patentów i zgłoszeń patentowych z zakresu biotechnologii.

Piotr Maks
Łódzki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska
SESJA X
FORUM ANTYSMOGOWE
Piotr Maks, Łódzki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Elisabetta Manunza
Uniwersytet w Utrechcie, Holandia
SESJA IV
Temat prelekcji: ZIELONE ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
Elisabetta Manunza, profesor międzynarodowego i europejskiego prawa zamówień publicznych w Instytucie Europejskim na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia). Współzałożycielka i współkierownik Centrum Naukowo-Badawczego Zamówień Publicznych, które jest efektem współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Utrechcie i Uniwersytetem Twente. Ceniony wykładowca i trener na licznych szkoleniach z dziedziny zamówień publicznych. W swoich badaniach zajmuje się w przede wszystkim problematyką prawa zamówień publicznych w kontekście ekonomicznej analizy prawa, zrównoważonego rozwoju, społecznych i zielonych zamówień publicznych. Autorka licznych publikacji, uczestnik i organizator wielu konferencji krajowych i zagranicznych. Ceniony ekspert rządowy i samorządowy.

Dorota Matuszewska-Temech
Szkoła Podstawowa nr 64 w Łodzi
SESJA VI
Temat prelekcji: FUNDUSZ, KTÓRY FINANSUJE I INSPIRUJE EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ
Dorota Matuszewska –Temech, nauczyciel w Szkoła Podstawowa nr 64 w Łodzi. Posiada tytuł „Nauczyciela przyjaznego Łodzi”, złotą odznakę LOP, zdobyła nagrodę Kuratora Oświaty 2008r., Prezydenta Miasta w latach 2011 i 2018, „Ekobelfra” 2018r. Współpracuje z CKE i OKE, jako przewodniczący Zespołu Egzaminatorów i autorka zadań z przyrody; Uniwersytetem Łódzkim w ramach praktyk pedagogicznych studenckich. Współautorka książki „Zielone płuca Łodzi”. Autorka dwóch projektów dofinansowanych przez WFOŚ i GW w Łodzi oraz innowacji.

Weronika Michalak
HEAL Polska
SESJA II
Temat prelekcji: BEZPIECZNE GOSPODAROWANIE CHEMIKALIAMI W UNII EUROPEJSKIEJ
Weronika Michalak, dyrektor polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Health and Environment Alliance (HEAL), analizującej wpływ środowiska na zdrowie obywateli Unii Europejskiej. Autorka licznych artykułów dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza oraz zmiany klimatu na zdrowie oraz współautorka publikacji HEAL, takich jak: “Spalanie węgla w domowych piecach. Zagrożenia zdrowotne”, “Zanieczyszczenia powietrza”, “Subwencje dla energetyki węglowej a koszty zdrowotne” czy „Wpływ zmiany klimatu na zdrowie”, a także organizatorka konferencji poświęconych tematyce zdrowotnych skutków smogu oraz zmieniającego się klimatu.

Marta Mieloszyk-Pawelec
Centrum medyczne Lifestylemed
SESJA V
Temat prelekcji: MEDYCYNA PRZECIWSTARZENIOWA – JAK UTRZYMAĆ WITALNOŚĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE
Marta Mieloszyk-Pawelec, mgr farmacji, ekspert mikroodżywiania, absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu i kierunku mikroodżywianie na Wydziale Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon (Francja). Ukończyła kursy z zakresu medycyny stylu życia na Harvard Medical School. Autorka książki „Żyj 120 lat! Czyli moc mikroodżywiania”, ekspert w Pytaniu na Śniadanie. Pracuje w centrum medycznym Lifestylemed, gdzie tworzy indywidualne programy zdrowotne i urodowe dla pacjentów kliniki.

Mieczysław Miodek
Centrum Medyczne Szpitala św. Rodziny w Łodzi
SESJA V
Temat prelekcji: MEDYCYNA PRZECIWSTARZENIOWA – JAK UTRZYMAĆ WITALNOŚĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE
dr Mieczysław Miodek, specjalista chirurgii dziecięcej z 25-letnim stażem, lekarz Polskiej Kadry Karate Tradycyjnego, członek komisji medycznej Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, Lekarz Medycyny Estetycznej. Ukończył Akademię Medyczną w Łodzi. Od 2010 roku związany z Centrum Medycznym Szpitala św. Rodziny w Łodzi. Trenuje Karate od 1983 roku. Posiada stopień 1 Dan w karate tradycyjnym.

Ilona Motyl
Politechnika Łódzka
WARSZTATY DLA DZIECI
Temat warsztatów: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
dr inż. Ilona Motyl, adiunkt w Instytucie Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej (PŁ). Głównym przedmiotem zainteresowań i prac badawczych jest metabolizm bakterii fermentacji mlekowej, probiotyki jako grupa mikroorganizmów poprawiająca kondycję zdrowotną człowieka, probiotyki w chorzeniach alergicznych, probiotyki w cholestazie u dzieci z atrezją dróg żółciowych, zastosowanie probiotyków w ginekologii, probiotyczne preparaty dla zwierząt, zdolność akumulacji selenu przez probiotyczne bakterie Lactobacillus, żywność fermentowana pochodzenia zwierzęcego i roślinnego wytwarzana w Polsce i na świecie. Kierownik i wykonawca kilkunastu projektów badawczych finansowanych przez MNiSzW, NCBiR, Fundację Danone. Wykonuje liczne prace badawcze na zlecenie przemysłu, ekspertyzy sądowe, strategiczne, opinie o innowacyjności. Jej dorobek naukowy obejmuje kilkadziesiąt prac naukowych, publikowanych w formie oryginalnych artykułów, prac przeglądowych oraz komunikatów, streszczeń i posterów na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Jest autorem wielu patentów i zgłoszeń patentowych, jej osiągnięciem jest wdrożenie wspólnie z IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz Wytwórnią Surowic i Szczepionek Biomem S.A. w Krakowie, probiotycznego preparatu bakterii fermentacji mlekowej o nazwie handlowej LATOPIC.

Francesca Novello
Studio Legale Pavan
SESJA IV
Temat prelekcji: ZIELONE ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
Francesca Novello, ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie w Trydencie, w ramach programu Erasmus studiowała na Uniwersytecie Łódzkim oraz odbyła staż na WPIA UŁ. Praktyk, obecnie pracuje w Kancelarii Adwokackiej Studio Legale Pavan w Treviso. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych i prawie administracyjnym.

Kamil Olczak
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
SESJA IV
Temat prelekcji: ZIELONE ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
Kamil Olczak, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, asystent w Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, asystent w kancelarii adwokackiej Eurokancelaria prof. Maria Królikowska-Olczak, stypendysta Uniwersite’ de Pau et des Pays de l’Adour (Francja). Arbiter i mediator w Sądzie Arbitrażowym Polski Centralnej przy Łódzkiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Łodzi. Specjalizuje się w prawie rynków finansowych, w prawnofinansowych aspektach odnawialnych źródłach energii. Członek Światowej Rady Energetyki.

Mariusz Opała
PolCrux S.A.
SESJA VII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
Mariusz Opała PolCrux S.A – Innowacje w PolCrux S.A.

Jędrzej Pawlak
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi
SESJA VI
Temat prelekcji: FUNDUSZ, KTÓRY FINANSUJE I INSPIRUJE EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ
st. kpt. Jędrzej Pawlak, absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Doświadczenie bojowe - 10 lat służby w jednostce ratowniczo-gaśniczej, od 3 lat oficer prasowy Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, koordynator prewencji społecznej w województwie łódzkim.

Mariusz Piechura
Wojewódzkie Biuro Geodezji w Łodzi
SESJA XV
Temat prelekcji: REGIONALNY SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
Mariusz Piechura, p.o. Dyrektora Wojewódzkiego Biura Geodezji w Łodzi – jednostki organizacyjnej Samorządu Województwa Łódzkiego
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, posiada uprawnienia zawodowe z zakresu 1 i 2. Doświadczenie zawodowe zdobył pracując w wykonawstwie geodezyjnym. Od 2012 roku jest zatrudniony w Wojewódzkim Biurze Geodezji w Łodzi.

Katarzyna Pietrzak
Browin Sp. z o.o. Sp.k.
SESJA VII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
Katarzyna Pietrzak – Bioinnowacje w Browin Sp. z o.o. Sp.k.

Marcin Podgórski
Departament Promocji, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
SESJA X
FORUM ANTYSMOGOWE
Marcin Podgórski, Zastępca Dyrektora, Departament Promocji, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Pracownik Samorządu Województwa Łódzkiego, aktywny od 25 lat w kształtowaniu stosunków międzynarodowych na forum organizacji międzynarodowych. Ekspert w zakresie rozwoju polityki regionalnej, wspierania procesów internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz menadżer międzynarodowych projektów współpracy i rozwoju w ramach programów Horyzont 2020, Interreg Europa oraz Interreg Europa Środkowa. W międzynarodowych partnerstwach przygotowuje zestawy narzędzi wspierających wielopoziomowe zarządzanie politykami europejskimi dotyczącymi m.in. gospodarki cyrkularnej, dekarbonizacji, instrumentów finansowania. Dyrektor Departamentu pełniącego funkcję Instytucji Zarządzającej RPO WŁ 2007-2013, przedstawiciel regionu i twórca Domu Łódzkiego w Brukseli - jednostki wspierającej aktywność mieszkańców województwa w Europie.

Agnieszka Podstolska
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
SESJA VI
Temat prelekcji: FUNDUSZ, KTÓRY FINANSUJE I INSPIRUJE EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ
Agnieszka Podstolska, absolwentka Politechniki Łódzkiej Wydziałów Organizacji i Zarządzania oraz Chemii Spożywczej i Biotechnologii. Od 1999 r jest pracownikiem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Obecnie zatrudniona na stanowisku Kierownik Zespołu Realizacji Umów. Do zadań zespołu należy kompleksowa obsługa Beneficjentów mających zawartą umowę o dofinansowanie projektów ze środków Funduszu.

Danuta Pusek
Ministerstwo Edukacji Narodowej
SESJA VI
Temat prelekcji: FUNDUSZ, KTÓRY FINANSUJE I INSPIRUJE EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ
Danuta Pusek, Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Doświadczony nauczyciel i pedagog. Wiele lat uczyła języka polskiego w liceum ogólnokształcącym. Od 10 lat pracuje w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Do zakresu jej obowiązków należą w szczególności sprawy dotyczące podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego. Reprezentuje kraj na forum międzynarodowym. Jest to aktywne uczestnictwo w konferencjach poświęconych edukacji oraz udział w pracach grup roboczych utworzonych przez Komisję Europejską.
Aktualnie uczestniczy w spotkaniach Nieformalnej Grupy Roboczej działającej pod auspicjami OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) w ramach projektu Przyszłość Edukacji i Umiejętności: Edukacja 2030.

Elżbieta Ratyńska
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
SESJA VI
Temat prelekcji: FUNDUSZ, KTÓRY FINANSUJE I INSPIRUJE EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ
Elżbieta Ratyńska, absolwentka historii na Uniwersytecie Łódzkim oraz Studiów Podyplomowych Polsko-Brytyjskie Partnerstwo Strategiczne w Unii Europejskiej i w NATO organizowanych przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagielońskiego we współpracy z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie w Londynie. Obecnie specjalista w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, gdzie zajmuje się szeroko pojętą edukacją ekologiczną dzieci i młodzieży.

Anna Jolanta Rygała
Politechnika Łódzka
WARSZTATY DLA DZIECI
Temat warsztatów: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
mgr inż. Anna Jolanta Rygała, specjalista mikrobiolog, od 1994r. zatrudniona w Instytucie Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej, odpowiedzialna za prowadzenie Kolekcji Czystych Kultur w tym utrzymanie czystości mikrobiologicznej i aktywności biochemicznej szczepów, przygotowywanie kriobanków i liofilizacja szczepów, prowadzenie hodowli w bioreaktorach. Jej dorobek naukowy obejmuje ponad 30 artykułów naukowych, udział w 7 projektach naukowo-badawczych oraz współautorstwo 2 patentów i 1 zgłoszenia patentowego.

Karolina Rzetelska
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
SESJA VI
Temat prelekcji: FUNDUSZ, KTÓRY FINANSUJE I INSPIRUJE EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ
mgr inż. Karolina Rzetelska, absolwentka Biotechnologii ukończonej w 2007 r. na Politechnice Łódzkiej. Od 2008 r. pracuje w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Początkowo w Zespole Obsługi i Oceny Wniosków, gdzie zajmowała się oceną wniosków m.in. z dziedziny Ochrona Wód i Gospodarka Wodna. Obecnie pełni obowiązki Kierownika Zespołu ds. Projektów Nieinwestycyjnych, w którym znaczące miejsce zajmują projekty związane z Edukacją Ekologiczną.

Paweł Sałek
Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego
SESJA XIII
Temat prelekcji: POTENCJAŁ GEOTERMALNY – MOŻLIWOŚCI WYKORZYSTANIA INFRASTRUKTURY
moderator
Paweł Sałek w Kancelarii Prezydenta RP zajmuje się sprawami ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju. Przed objęciem funkcji Doradcy Prezydenta RP pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska – Pełnomocnika Rządu ds. Do 2015 pracował na stanowisku Wiceprezesa Zarządu - Dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych w Radomskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej RADPEC SA w Radomiu.

Marcin Samosiej
Centrum Medyczne Bonifratrów
SESJA XVI
WARSZTATY: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
Lek. med. Marcin Samosiej, w 1998 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. W latach 2000- 2005 odbył rezydenturę w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. M. Pirogowa w Łodzi na Oddziale Chorób Wewnętrznych, zakończoną uzyskaniem w 2006 r. tytułu specjalisty chorób wewnętrznych. Od 2005 r. pracuje w Poradni Ziołoleczniczej Szpitala Zakonu Bonifratrów w Łodzi jako kierownik tej placówki. Od 2014 r. jest członkiem Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. W 2015 r. powierzono mu również funkcję kierownika Poradni Ziołolecznictwa w Centrum Medycznym Bonifratrów w Warszawie.

Lidia Sas-Paszt
Zakład Mikrobiologii – Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
SESJA XIV
Temat prelekcji: ADAPTACJA DO ZMIANY KLIMATU W ROLNICZEJ PRZESTRZENI PRODUKCYJNEJ
dr hab. Lidia Sas-Paszt, prof. IO, Kierownik Zakładu Mikrobiologii. Prowadzi badania nad rolą korzeni i ryzosfery we wzroście i plonowaniu roślin ogrodniczych oraz rozwojem ekologicznych metod uprawy roślin ogrodniczych z wykorzystaniem pożytecznych mikroorganizmów. Kierownik projektu BIO-FERTIL oraz partner projektu ECOFRUIT. Jest autorem i współautorem 94 publikacji naukowych, 15 ofert wdrożeniowych, 10 patentów i 15 preparatów mikrobiologicznych. Dwukrotnie otrzymała wraz z zespołem nagrodę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dagmara Skupień
Uniwersytet Łódzki
SESJA XII
moderator
Temat prelekcji: BEZPIECZNE GOSPODAROWANIE CHEMIKALIAMI W UNII EUROPEJSKIEJ
Dr hab. Dagmara Skupień, prof. nadzw. UŁ – Bezpieczne gospodarowanie chemikaliami w Unii Europejskiej - uwagi wprowadzające

Małgorzata Skupińska
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
SESJA X
Temat prelekcji: FORUM ANTYSMOGOWE
Małgorzata Skupińska, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Od wielu lat związana zawodowo z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, gdzie zajmowała się między innymi oceną wniosków o dofinansowanie na realizację przedsięwzięć o charakterze nie inwestycyjnym (ochrona przyrody, edukacja ekologiczna, badania naukowe), jak i inwestycyjnym, w tym również z zakresu efektywności energetycznej. Obecnie Główny Specjalista w Zespole ds. Funduszy Unii Europejskiej i Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Łodzi pełniący rolę „Doradcy Energetycznego”.

Dariusz Sommerfeld
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego
SESJA XVI
WARSZTATY: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
Dariusz Sommerfeld, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Budowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie

Małgorzata Stańczyk
Proteon Pharmaceuticals S.A.
SESJA VII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
Małgorzata Stańczyk Proteon Pharmaceuticals S.A. – Bioinnowacje w Proteon Pharmaceuticals.

Wojciech Starzyński
Lekarz weterynarii, Fundacja „Rodzice Szkole”
SESJA VI
Temat prelekcji: FUNDUSZ, KTÓRY FINANSUJE I INSPIRUJE EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ
Wojciech Starzyński, lekarz weterynarii, Prezes Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole”. W latach 1980-1989 Przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Weterynarii NSZZ „Solidarność”. Pomysłodawca i założyciel Społecznego Towarzystwa Oświatowego, wieloletni Prezes STO (1989-2010). Współtwórca oświaty niepublicznej w Polsce. Jeden z założycieli Wszechnicy Mazurskiej w Olecku- pierwszej niepublicznej uczelni wyższej na Mazurach.
Animator szeregu inicjatyw obywatelskich na rzecz uspołecznienia polskiej oświaty i zagwarantowania rodzicom realnego wpływu na szkołę ich dzieci.
Organizator w roku 2000, wspólnie z Parlamentarnym Zespołem „Edukacja Jutra”, dwóch konferencji na temat: Miejsca i roli rodziców w polskim systemie edukacyjnym, w trakcie, których wypracowano propozycję rozwiązań dotyczących usytuowania rad rodziców w polskim systemie oświaty wprowadzonych w roku 2007 do ustawy o systemie oświaty.
W latach 1997-2001 doradca Prezesa Rady Ministrów ds. organizacji pozarządowych i edukacji narodowej, członek Rady Konsultacyjnej ds. Reformy Edukacji Narodowej przy Ministrze Edukacji Narodowej. W latach 2002-2010 Radny m.st. Warszawy i przewodniczący Komisji Edukacji i Rodziny w Radzie Warszawy. W roku 2006 założyciel Fundacji Rodzice Szkole”, w latach 2006 – 2010 Przewodniczący Rady Fundacji. Od roku 2015 Członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie. Autor kilkudziesięciu artykułów i publikacji dotyczących spraw edukacji. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Złotą Odznaką Społecznego Towarzystwa Oświatowego (Wojciech Starzyński Złotej Odznaki STO nie przyjął).

Małgorzata Stolarska
WIND-HYDRO
SESJA XV
Temat prelekcji: REGIONALNY SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
dr Małgorzata Stolarska, Kierownik opracowania dla Polski dokumentu strategicznego jakim jest plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Doktor hydrologii z wieloletnim doświadczeniem w realizacji i kierownictwie prac w projektach dotyczących modelowania hydrologicznego, adaptacji do zmian klimatu, bilansów wodnych, wdrażania Dyrektyw UE w dziedzinie polityki wodnej m.in. Wodnej, Azotanowej, substancji priorytetowych. Recenzent w Environmental Engineering Science. Od 2014 roku kierownik ds. projektów i rozwoju w firmie WIND-HYDRO z siedzibą w Łodzi. Koordynator merytoryczny projektu dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) nt. implementacji modeli prognozy pogody i zdjęć satelitarnych do monitorowania zjawiska suszy w Polsce (S4D) „Service 4 Drought Monitoring applying Satellite Data”.

Agnieszka Stołecka
Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej
SESJA XVI
WARSZTATY: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
Agnieszka Stołecka, studia magisterskie – Ochrona Środowiska (Politechnika Łódzka), studia doktoranckie – inżynieria chemiczna (PŁ). Wieloletni edukator w tematyce zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w The Baltic University Programme – międzynarodowej sieci integrującej uczelnie i społeczeństwo, z siedzibą w Szwecji. Koordynator projektów unijnych.
Zatrudniona w Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej (UTW PŁ) od roku 2006, obecnie dyrektor UTW PŁ. Posiada duże doświadczenie organizacyjne i interpersonalne w pracy z osobami starszymi. Organizator wielu konferencji, wykładów, warsztatów i innych zajęć dodatkowych dla seniorów.

Mariusz Supady
Sulimar Sp. z o.o.
SESJA VII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
Mariusz Supady – Bioinnowacje – Sulimar Sp. z o.o.

Małgorzata Szpilska
ŁUKASIEWICZ- Instytut Technologii Eksploatacji
SESJA XVI
WARSZTATY: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
dr Małgorzata Szpilska, adiunkt w Ośrodku Badań i Rozwoju Edukacji Zawodowej, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji. Od blisko 15 lat realizuje prace badawczo-naukowe, metodyczne i projektowe w międzynarodowych zespołach badawczych. Wykonawca i kierownik ok. 30 projektów badawczych UE. Laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Członek zespołu eksperckiego Podmiotu Zewnętrznego Zapewniania Jakości (PZZJ) kwalifikacji rynkowych w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji dla 9 działów administracji państwowej. Członek zarządu (od 2008-2018), a obecnie członek Doradczej Rady Naukowej (Scientific Advisory Board - SAB) ds. przyszłych kierunków badawczych European Association of Institutes for Vocational Training (EVBB). Członek europejskiego stowarzyszenia European Vocational Training Association (EVTA) oraz koordynator współpracy z European Association for the Education of Adults (EAEA, od 2006 r.). Ekspert metodologiczny ds. opracowania informacji o zawodach, ekspert ds. walidacji i jakości informacji o zawodach, ekspert ds. badań wykorzystania informacji o zawodach w projekcie „Rozwijanie, uzupełnienie i aktualizacja informacji o zawodach oraz jej upowszechnienie za pomocą nowoczesnych narzędzi komunikacji – INFODORADCA+”, MRPiPS, 2017-2019.

Jan Sztaudynger
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
SESJA VI
Temat prelekcji: FUNDUSZ, KTÓRY FINANSUJE I INSPIRUJE EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ
moderator
Jan Sztaudynger, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego oraz podyplomowych studiów europejskich Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2008 roku jest pracownikiem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na stanowisku kierownika zespołu zajmującego się rozliczaniem projektów ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2017-2013.
Obecnie do zadań zespołu należy kompleksowa obsługa jednostek samorządu terytorialnego realizujących zadania polegające na wymianie źródeł ciepła przez mieszkańców oraz realizacja zadań wynikających z funkcji partnera projektu pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” finansowanego ze środków UE w ramach POIiŚ 2014-2020.

Karolina Sztobryn
Uniwersytet Łódzki
SESJA IX
Temat prelekcji: WŁASNOŚĆ INTELEKUALNA W BIOGOSPODARCE
moderator
dr Karolina Sztobryn, Uniwersytet Łódzki, rzecznik patentowy Lubasz i Wspólnicy. Doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Autorka i współautorka publikacji z zakresu prawa własności intelektualnej, prawa zwalczania nieuczciwej konkurencji oraz prawa reklamy. Jest także polskim rzecznikiem patentowym oraz pełnomocnikiem przed Urzędem Unii Europejskiej do spraw własności intelektualnej.

Piotr Szukalski
Uniwersytet Łódzki
SESJA XI
Temat prelekcji: POTENCJAŁ ROZWOJU SREBRNEJ GOSPODARKI
moderator
dr hab. Piotr Szukalski, pracuje na stanowisku profesora nadzw. w Katedrze Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w zagadnieniach z pogranicza demografii, gerontologii społecznej i polityki społecznej, zaś przedmiotem jego badań są przede wszystkim: przebieg procesu starzenia się ludności Polski z uwzględnieniem dualnego charakteru tegoż procesu i jego konsekwencji, przemiany modelu rodziny polskiej, polityka ludnościowa oraz relacje międzypokoleniowe zarówno na poziomie mikro, jak i makro. Jest autorem ponad 250 publikacji, w tym ponad 100 artykułów publikowanych w takich czasopismach jak „Polityka Społeczna”, „Studia Demograficzne”, „Gerontologia Polska”, „Wiadomości Statystyczne”.
W latach 2007-2010 Piotr Szukalski był członkiem Zespołu ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, zaś w latach 2008-2010 reprezentantem polskich organizacji senioralnych w European Older People’s Platform. Od roku 2008 jest członkiem z wyboru Komitetu Prognoz PAN i Komitetu Nauk Demograficznych PAN. Od roku 2016 członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP i Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zaś od 2017 r. członkiem Rządowej Rady Ludnościowej przy Prezesie Rady Ministrów RP.

Monika Szymańska
Sulimar Sp. z o.o.
SESJA VII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
Monika Szymańska – Bioinnowacje – Sulimar Sp. z o.o.

Bartłomiej Świątczak
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi
SESJA X
FORUM ANTYSMOGOWE
Bartłomiej Świątczak, Naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Łodzi, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi.

Paweł Tomaszewski
Filati Mirosław Kubiak Sp. j.
SESJA VII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
Paweł Tomaszewski – Technologia seamless – innowacje w firmie Filati Mirosław Kubiak Sp. j.

Natalia Tomzik
Klinika Columna Medica w Łasku
SESJA V
Temat prelekcji: MEDYCYNA PRZECIWSTARZENIOWA – JAK UTRZYMAĆ WITALNOŚĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE
Natalia Tomzik, dyrektor zarządzający kliniki Columna Medica w Łasku. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w największych firmach medycznych w Polsce. Na co dzień pasjonuje się tematyką holistycznej wizji zdrowia i minimalizmem. W czasie wolnym aktywnie działa w Fundacji Motiwator, gdzie organizuje warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet.

Justyna Trzos-Lisicka
Wydział Geoinformacji, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
SESJA XV
Temat prelekcji: REGIONALNY SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
Justyna Trzos – Lisicka, p.o. Naczelnika Wydziału Geoinformacji, Departament Geodezji i Kartografii, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Absolwentka Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizacja „Gospodarka Przestrzenna i Planowanie Przestrzenne”. Konsultant ds. Dyrektywy INSPIRE (Dyrektywa ustanawiająca infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej). Od 2010 r. zatrudniona w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, odpowiedzialna za rozwój i utrzymanie Geoportalu Województwa Łódzkiego, specjalista w zakresie GIS (Systemy Informacji Przestrzennej).

Izabela Warwas
Uniwersytet Łódzki
SESJA XI
Temat prelekcji: POTENCJAŁ ROZWOJU SREBRNEJ GOSPODARKI
Dr hab. Izabela Warwas, prof. Uniwersytetu Łódzkiego. Zatrudniona w Katedrze Pracy i Polityki Społecznej UŁ. Prodziekan ds. personalnych i toku studiów Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Autorka i redaktorka ponad 120 publikacji. Koordynatorka, ekspert, wykonawca badań oraz audytor w kilkudziesięciu projektach krajowych i Unii Europejskiej. I. Warwas pracuje jako wykładowca na studiach dziennych, zaocznych, MBA, podyplomowych, zdalnych oraz realizowanych dla studentów programu Erasmus+.
Audytorka ogólnopolskiego konkursu Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi, niezależny doradca, trenerka szkoleń i warsztatów biznesowych. Otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej (2014). Stypendystka Adam Smith Business School University of Glasgow (2015), The German Centre of Gerontology w Berlinie (2017). Dwukrotnie trzymała nagrodę Polskiej Akademii Nauk (2016, 2017).

Dorota Warzyńska-Badura
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego
WARSZTATY
Temat warsztatów: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
Dorota Warzyńska-Badura, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

Monika Wasiak-Gromek
Biuro do Spraw Substancji Chemicznych
SESJA XII
Temat prelekcji: BEZPIECZNE GOSPODAROWANIE CHEMIKALIAMI W UNII EUROPEJSKIEJ
dr Monika Wasiak - Gromek, absolwentka Politechniki Łódzkiej, doktor nauk technicznych w dziedzinie chemii, mgr inż. biotechnolog. Ukończyła podyplomowe studia z zakresu rozporządzenia REACH i związanej z nim problematyki, w tym toksykologii, ekotoksykologii i oceny ryzyka prowadzone w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi.
Ponadto ukończyła kurs z zakresu toksykologii “Methodology and Principles of Toxicology”, w Centrum Toksykologicznym na Uniwersytecie Surrey w Wielkiej Brytanii, „Health risk assessment I: Principles and applications” Institute of Environmental Medicine, Karolinska Institutet, Sztokholm, Szwecja, „10th Summer School on Toxic Compounds in the Environment”, Uniwersytet Masaryk (organizacja RECETOX), Brno, Republika Czeska oraz inne międzynarodowe kursy z zakresu klasyfikacji i oznakowania chemikaliów, bezpieczeństwa chemicznego, oceny ryzyka i zarządzania ryzykiem w ramach projektów unijnych.
Obecnie pełni funkcję naczelnika Wydziału Krajowego Centrum Informacyjnego ds. REACH i CLP w Biurze do Spraw Substancji Chemicznych. Zajmuje się sprawami dotyczącymi rozporządzenia REACH oraz CLP, klasyfikacją i oznakowaniem chemikaliów.
Ponadto reprezentuje Krajowe Centrum Informacyjnego ds. REACH i CLP (Polski Helpdesk ds. REACH) w unijnej sieci HELP NET, która działa w ramach ECHA (Europejskiej Agencji Chemikaliów) w Helsinkach. Była członkiem grupy roboczej Komisji Europejskiej w sprawie Klasyfikacji i Oznakowania Niebezpiecznych Substancji w Europejskim Biurze Chemicznym, członkiem Grupy Roboczej dot. Niebezpiecznych Preparatów oraz uczestnikiem spotkań Grupy Roboczej, która stanowiła jednostkę pomocniczą dla Komisji Europejskiej w zagadnieniach dotyczących Dyrektywy Preparatowej. Współpracuje z przemysłem w sprawie ustawodawstwa chemicznego, głównie klasyfikacji, oznakowania, kart charakterystyki oraz wypełniania wytycznych rozporządzeń REACH i CLP. Jest wykładowcą na studiach podyplomowych z zakresu przepisów w/w rozporządzeń oraz autorem licznych artykułów związanych z tą tematyką.

Bartłomiej Wasilewski
Polwet Centrowet Sp. z o.o.
SESJA VII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
Bartłomiej Wasilewski – Zastosowanie bakteriocyn w hodowli drobiu, Polwet Centrowet Sp. z o.o.

Bogdan Wasilewski
Polwet Centrowet Sp. z o.o.
SESJA VII
Temat prelekcji: BIOINNOWACJE DLA MŚP
Bogdan Wasilewski – Zastosowanie bakteriocyn w hodowli drobiu, Polwet Centrowet Sp. z o.o.

Grzegorz Wielgosiński
Politechnika Łódzka
SESJA X
Temat prelekcji: FORUM ANTYSMOGOWE
moderator
dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, profesor Politechniki Łódzkiej, kierownik Zakładu Technik Inżynierii Środowiska. Jest autorem podręczników oraz wielu publikacji naukowych, krajowych i zagranicznych. Zajmuje się zagadnieniami ochrony powietrza (oczyszczanie gazów odlotowych, rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w atmosferze, zarządzanie ochroną powietrza), gospodarki odpadami (termiczne przekształcanie odpadów, plany gospodarki odpadami, paliwa alternatywne) oraz zrównoważonego rozwoju.

Justyna Wiktorowicz
Uniwersytet Łódzki
SESJA XI
Temat prelekcji: POTENCJAŁ ROZWOJU SREBRNEJ GOSPODARKI
dr hab. Justyna Wiktorowicz, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Łódzkim. Jej zainteresowania badawcze dotyczą tematyki sytuacji osób starszych, w tym zwłaszcza ich aktywności zawodowej, zarządzania multigeneracyjnego, transferu wiedzy, a także zastosowań metod statystycznych w badaniach społecznych.

Tadeusz Wilczarski
Kancelaria Patentowa
SESJA IX
Temat prelekcji: WŁASNOŚĆ INTELEKUALNA W BIOGOSPODARCE
Tadeusz Wilczarski, rzecznik patentowy. Od 1989 roku prowadzi Kancelarię Patentową. Ukończył Politechnikę Gdańską Wydział Budowy Maszyn specjalność samochody i ciągniki. Posiada uprawnienia rzecznika. Pracował w dziale rozwoju Fabryki Przekładni Samochodowych POLMO w Tczewie. Od 1985 roku pracuje w Wojewódzkim Klubie Techniki i Racjonalizacji (stowarzyszenie naukowo techniczne NOT) w Gdańsku, początkowo jako rzecznik patentowy, dyrektor ZUT, dyrektor biura, obecnie prezes. Pełni funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej w Pomorskiej Radzie Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT w Gdańsku oraz v-ce prezydenta w Polskim Związku Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie. Przewodniczy jurorom ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, która odbywa się corocznie w różnych miastach Polski.

Marcin Wójcik
Uniwersytet Łódzki
SESJA III
Temat prelekcji: ROLNICTWO ZRÓWNOWAŻONE – BIORÓŻNORODNOŚĆ OBSZARÓW WIEJSKICH
SESJA XV
Temat prelekcji: REGIONALNY SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
Marcin Wójcik, profesor Uniwersytetu Łódzkiego (Wydział Nauk Geograficznych). Jest autorem publikacji dotyczących rozwoju obszarów wiejskich, krajobrazu kulturowego, rozwoju lokalnego i różnorodności społeczno-przestrzennej (koncepcja “miejsca”). Kierownik projektów krajowych i międzynarodowych. Przewodniczący Komisji Obszarów Wiejskich Polskiego Towarzystwa Geograficznego, członek Łódzkiego Towarzystwa Naukowego i Zespołu Zadaniowego ds. Obszarów Wiejskich w KPZK PAN oraz komitetu sterującego “Commission on the Sustainability of Rural Systems” (Międzynarodowa Unia Geograficzna).

Magdalena Zabochnicka-Świątek
Politechnika Częstochowska
SESJA XVI
WARSZTATY: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
dr hab. Magdalena Zabochnicka-Świątek, prof. nadzw., w 1994 roku ukończyła studia wyższe na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W 1998 roku uzyskała dyplom specjalizacji I-go stopnia w zakresie mikrobiologii. W 2003 roku ukończyła kolejne studia wyższe na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, uzyskując tytuł: licencjat filologii angielskiej a w 2006 roku w Politechnice Częstochowskiej obroniła pracę doktorską. W 2017 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria środowiska. Od lat współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą. Jest ekspertem w dziedzinie inżynierii środowiska m.in. w: Komisji Europejskiej, Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Urzędach Marszałkowskich kilku województw. Za swoje osiągnięcia naukowe, organizacyjne i dydaktyczne otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Maciej Zalewski
Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN
SESJA PLENARNA
SESJA XIV
Temat prelekcji: ADAPTACJA DO ZMIANY KLIMATU W ROLNICZEJ PRZESTRZENI PRODUKCYJNEJ
moderator
Profesor Maciej Zalewski jest założycielem i kierownikiem Katedry Ekologii Stosowanej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz od roku 2000 jest dyrektorem Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk w Łodzi. Od 1989 jest wiodącym ekspertem UNESCO w dziedzinie ekohydrologii i koordynuje projekty badawcze UNESCO. Jest ceniony jako naukowiec w Polsce i na świecie. W latach 2001-2004 był członkiem Rady Naukowej Regionalnego Biura UNESCO ds. Nauki w Wenecji. W latach 1996-2006, oraz od 2010 jest przewodniczącym Naukowego Komitetu Doradczego UNESCO programu „Ecohydrology” (International Hydrological Programme, IHP). Jest twórcą nowoczesnej koncepcji ekohydrologii stanowiącej podstawę do obecnie rozwijanej przez ONZ metodologii „Nature Based Solutions”.

Paulina Zarzecka
Przedszkole Miejskie nr 66 w Łodzi
WARSZTATY DLA DZIECI
Temat warsztatów: Biogospodarka dla społeczeństwa – społeczeństwo dla biogospodarki
mgr Paulina Zarzecka, nauczyciel wychowania przedszkolnego i rytmiki w Przedszkolu Miejskim nr 66 w Łodzi, nauczyciel gry na flażolecie, założycielka Przedszkolnej Orkiestry Flażoletowej, instruktor zajęć tanecznych i fitness dla dzieci i dorosłych, nauczyciel języka angielskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zdobyła tytuł magistra polonistyki ze specjalizacją teatrologiczną na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Absolwentka licznych studiów podyplomowych, na kierunkach: Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna oraz Metodyka nauczania języka angielskiego dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ukończyła kierunek Muzyka - rytmika z elementami muzykoterapii dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz wiele szkoleń w tym kierunku.

Tomasz Zimny
Swedish University of Agricultural Sciences, PAN
SESJA IX
Temat prelekcji: WŁASNOŚĆ INTELEKUALNA W BIOGOSPODARCE
dr Tomasz Zimny, Swedish University of Agricultural Sciences, Polska Akademia Nauk. Jest absolwentem prawa i filozofii oraz adwokatem. Pracuje w Swedish University of Agricultural Sciences, gdzie zajmuje się analizą uregulowań dotyczących biotechnologii. W Instytucie Nauk Prawnych PAN bada zagadnienia związane z ochroną wynalazków biotechnologicznych i odmian roślin. Współpracuje jednostkami naukowymi i przedsiębiorcami w zakresie ochrony i wdrażania wyników badań naukowych.